CORONA’DA SON DURUM


0

Son dakika : Beştepe’deki corona virüs toplantısı sona erdi! İşte alınan kararlar…

Türkiye’de ikinci corona virüsü vakası ile karşılaşıldığını duyurdu. Bakan Koca, ikinci corona virüs vakasının, olası bir salgını önlemek için ilk vaka ile birlikte karantinaya alınan bir vatandaş olduğunu söyledi. İşte Bakan Koca tarafından yapılan Türkiye’deki ikinci corona virüs vakası açıklamasına ilişkin son dakika…

Dünyayı tehdit eden corona virüs salgını ile ilgili üzücü bir yeni haber geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki ikinci corona virüsü vakasının dün akşam tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, tespit edilen ilk hastanın yakın çevresinden olduğunu belirtirken, olası yayılımı bu sınırlar içerisinde tutabilmek için gerekli tedbirlerin aldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ikinci koronavirüs vakası ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle:

Dün akşam sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca üç gün önce gece yarısı yaptığı açıklamada, “Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” demişti. Koca, Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini söylemişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tüm bakanların katıldığı corona virüs toplantısı sona erdi. Kritik toplantı 5 saat sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan tedbirleri açıkladı

 

Alınan tedbirler çerçevesinde mücadeleyi bundan sonra da titiz ve kararlı bir şekilde yürütmeye devam edeceklerini vurgulayan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tedbirler paketi muvacehesinde bir dizi kararlar alındı. Öncelikle ilk, orta ve lise okulları 16 Mart’tan itibaren bir hafta tatil edilecek. Dolayısıyla ara tatil önceye alınmış olacaktır. Daha sonra 23 Mart itibarıyla da uzaktan eğitim yöntemi ile internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımız güzel kapsamlı, bir çalışma yaptılar. Bunun nasıl olacağına dair bilgilendirmeyi Milli Eğitim Bakanlığımız, bakanımız, ilgili eğitim müdürlerimiz kamuoyu ve ailelerle paylaşacaklar. İkinci olarak üniversitelerimizle ilgili yine 16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimiz de tatil edilecektir. Bu çerçevede bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu da YÖK koordinasyonunda belirlenecek. Üniversitelerle istişare etmek suretiyle eğitim programı tanzim edilecek, böylece üniversite eğitiminde kaybın olmaması için gerekli tedbirler de alınacaktır.”

SPOR MÜSABAKALARI SEYİRCİSİ

Kalın, spor müsabakalarının büyük kalabalıkların toplandığı önemli etkinliklerin olduğunu anımsattı.

“Uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler analizler çerçevesinde spor müsabakalarının nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır.” diyen Kalın, şunları kaydetti:

“Özellikle spor faaliyetlerinde böyle kalabalık ortamın oluşmaması açısından bu kararın isabetli olduğunu ifade etmek istiyorum. Kamu görevlilerinin yurt dışı ziyaretleriyle ilgili bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi hazırlandı. Bugün Cumhurbaşkanımız tarafından da imzalanacak. Buna göre de fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışı izne tabi olacaktır. Dolayısıyla burada da tedbirlerin titiz bir şekilde uygulanması noktasında kamu görevlileri de üzerine düşeni bu mekanizma vesilesiyle yerine getirmiş olacaklardır. Tabii vatandaşlarımızın yurt dışına çıkışları konusu da bugün gündeme alınan başlıklardan biriydi. Tavsiyemiz yine fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatlerini bir müddet ertelemeleri, yönündedir. Daha önce sağlık bakanımızın da ifade ettiği gibi yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın da mutlaka kontrollerini yaptırarak kendilerini 14 gün tecrit etmeleri, karantina altına almaları büyük önem arz etmektedir. Bu süreci, el birliğiyle ne rehavete ne de paniğe kapılmadan, inşallah birlikte atlatma imkan ve kabiliyetine sahibiz.”

Kalın, dünyadaki tabloya bakıldığında şu ana kadar Türkiye’de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu, netice verdiğini gördüklerini, bu kararlılıkla bir panik havası yaratmadan ama rehavete de kapılmadan tedbirleri uygulamak suretiyle bu süreci birlikte yürüteceklerini vurguladı.

Kamunun yanında vatandaşların tavsiyeleri titiz bir şekilde hayata geçirmelerinin, dikkat etmelerinin son derece önem arz ettiğini anlatan Kalın, “Bu konularla ilgili ilgili bakanlıklarımızın, başkanlıklarımızın, kurumlarımızın sürecin akışına göre dönem dönem farklı bilgilendirmeleri olabilir. Bunu da zaten ilgili kurumlarımız bakanlıklarımız ihtiyaç hasıl olduğunda kendileri yapacaklardır.” diye konuştu.

“EĞİTİMLERİNE İNTERNET VE TELEVİZYON ÜZERİNDEN DEVAM EDECEKLER”

Kalın, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“16 Mart’tan itibaren bir hafta süreyle erkene alınıyor okulların ara tatili, 23 Mart itibarıyla da uzaktan online eğitime geçilecek. 23 Mart’tan sonrası tatil kapsamına mı giriyor?” sorusuna Kalın, “Evet tatil devam ediyor. Çocuklarımız yine evlerinde olacaklar ama evden eğitim suretiyle internet ve televizyon kanalları üzerinden evden eğitimlerini almaya devam edecekler. Okula gitmeyecekler, evde kalacaklar ama eğitimlerine internet ve televizyon üzerinden devam edecekler.” yanıtını verdi

“Ne kadar olacak bu süre?” sorusu üzerine Kalın, bir hafta olarak planlandığını belirtti.

“Tiyatro, konser gibi etkinliklere ilişkin bir tedbir düşünülüyor mu?” sorusuna karşılık Kalın, “Kültür ve Turizm Bakanımız bu konuyu çalıştıklarını ifade ettiler. Bununla ilgili bütün değerlendirmeleri yaptıktan sonra kendileri bir açıklama yapacaklar.” ifadesini kullandı.

“Bir kişide virüs tespit edilmişti. Sağlık Bakanı onun çevresindeki kişilerin de gözlem altına alındığını belirtmişti. O kişilerde virüs tespit edildi mi ya da onların sağlık durumu ve o kişinin sağlık durumu nedir?” sorusuna Kalın, şu yanıtı verdi:

“Bu kişinin sağlık durumu iyi, etrafında onunla birlikte karantinaya alınan kişilerle ilgili de herhangi bir sorun söz konusu değil. Zaten bu karantina tedbir amaçlı bildiğiniz gibi yapılan testler sonucunda sadece bir kişide bu pozitif olarak çıktı. Bu karantinanın da ve tedavi sürecinin de netice vermesini bekliyoruz, umut ediyoruz.”

“İtalya’da virüsün yayılmasından sonra orada bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi için Çin’dekine benzer tahliye operasyonu planlanıyor mu?” sorusu üzerine Kalın, “İtalya’dan böyle bir tahliye planımız şu anda yok. Vatandaşlarımızın orada olmaları halinde kendilerini koruma altına almaları son derece önemli. Ama Türkiye’ye gelmeleri halinde de gerekli prosedürleri izlemeleri, Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda testlerini yaptırmaları, kendilerini tecrit etmeleri son derece önem arz ediyor.” yanıtını verdi.

“Kreş ve gündüz bakımevleri için bir uygulama olacak mı?” sorusuna Kalın, “Kreş ve gündüz bakımevleri konusu gündeme gelmedi. Ama burada velilerin, ebeveynlerin bir tercihte bulunmaları söz konusu olacak. Bununla ilgili bir düzenlemeden ziyade kendilerinin bir inisiyatif alarak bu yönde adım atmalarını tavsiye ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Tek bir vaka gördük ama bu halen geçerli mi?” sorusuna karşılık Kalın, şu ana kadar tespit edilen tek vaka olduğunu açıkladı.

Kalın, “Yurt dışı çıkışları ve girişleriyle ilgili uyarınız oldu. Sayın Cumhurbaşkanının yurt dışı programlarını etkileyecek bir durum söz konusu mu?” sorusuna, “Cumhurbaşkanımızın da yurt dışı programlarını bir müddet erteliyoruz.” yanıtını verdi.

“ÇOK BAŞARILI BİR SÜREÇ YÖNETİMİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Dershaneler tatil olacak mı?” sorusu üzerine Kalın, “Bu yönde tavsiyemiz, onların okullarla ve üniversitelerle ilgili ara verme, tehir etme takvimine kendilerini uydurmaları.” dedi.

Kalın, 16 Mart itibarıyla ilk ve ortaöğretimin tatile girdiğinin, 23 Mart itibarıyla öğrencilerin evlerinden eğitimleri almaya devam edeceklerini yineledi.

Milli Eğitim Bakanlığının bununla ilgili bir televizyon, internet, uzaktan eğitim altyapısı hazırladığını ifade eden Kalın, bunların detaylarının ailelerle öğrencilerle paylaşılacağını kaydetti.

Eğitiminin inkıtaya uğramaması, zaman kaybı olmaması öbür taraftan da salgınla mücadelede herhangi bir zaafa mahal vermemek için böyle bir formülün geliştirildiğini dile getiren Kalın, “Detaylarına baktık çok başarılı bir yöntem. Dünyada ilk defa uygulanacak bu şekilde. İnşallah çok başarılı bir süreç yönetimi olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salı günü İstanbul’da Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir zirve toplantısı olacağını bildirdi.

“Kamu çalışanları arasındaki kronik rahatsızlığı olanlar için izin durumu söz konusu olabilir mi?” sorusunu Kalın, “Kendileri bu izni kullanabilirler. Böyle durumda olanlar, hissedenler varsa tabi ki derhal bunun gereğini yapmalılar. Bununla ilgili bir genelge söz konusu değil ama mutlaka testlerini yaptırsınlar. Bir semptom tespit edilmesi, teşhis edilmesi halinde de bunun gereğini yapsınlar. Bunun için gerekli izinleri de alsınlar mutlaka.” şeklinde cevapladı.

“Spor müsabakalarıyla ilgili uygulama bu hafta mı başlayacak?” sorusuna Kalın, “Spor Bakanımız da toplantıdaydı zaten, kendisi de bunu Futbol Federasyonu ve ilgili birimlerle görüşecek. Bunun bu hafta sonu itibarıyla başlaması önem arz ediyor.” yanıtını verdi.

“Öğretmenler ve üniversitelerdeki idari kadrolar da idari izinli mi sayılacak?” sorusunu Kalın, “Üniversitelerdeki idari kadrolarla ilgili şu anda böyle bir planlama yok, YÖK tasarrufunda planlanacak. Bazı üniversiteler kendileri de bu konuda karar verebilirler. Öğretmenlerimizin durumuyla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda bir açıklama yapacak.” diye yanıtladı.

 

 

 

CORONA

Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV’un misk kedilerinden, MERS-CoV’un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronavirüs (koronavirüs) mevcuttur.

Coronaviruslar (Koronavirüs), Coronaviridae ailesi içinde bulunurlar. Başlıca dört türde sınıflandırılırlar. Bunlar: Alfa, Beta, Gama ve Delta Coronaviruslar’dır (koronavirüs). İnsan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilmektedirler. (evcil ve yabani hayvanlarda). İnsanlarda Coronavirus’un (koronavirüs) neden olduğu hastalık spektrumu basit soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromuna (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) kadar değişkenlik gösterebilmektedir. İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde respiratuar, enterik, hepatik, nefrotik ve nörolojik tutumlarda seyreden klinik tablolara neden olabilmektedir. COVID-19 virüsü, SARS-CoV ve MERS-CoV’unda içine bulunduğu beta-coronavirus (beta- koronavirüs) ailesi içinde yer almaktadır.

Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir. İnsanlarda ölümcül olabilecek seviyede çok az Corona / Covid-19 (Korona) virüsü vardır.

Aynı zamanda solunum problemlerine neden olan, MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu’da tespit edilmiştir. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin verdiği bilgiye göre semptomları çok daha şiddetli olan MERS ile enfekte olan her 10 hastanın dörtte üçü ölmüştür.SARS olarak da bilinen Şiddetli Akut Solunum Sendromu, diğer türlerine göre daha ciddi semptomlara neden olabilen diğer bir Corona / Covid-19 (Korona) virüsü türüdür. İlk olarak Güney Çin’deki Guangdong Eyaleti’nde tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre solunum problemlerine neden olmasının yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-502si arasında değişmekte olup, yaşlılar en riskli ve savunmasız durumda olan hasta grubudur.

 

Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri hayvanlarla insan temasından yayılabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre MERS’in develer arasında, SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığını düşünülüyor. Corona / Covid-19 (Korona) virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün oluyor. Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir. Coronaviruslar (koronavirüs) genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir. Ancak bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.

Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

 

Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özel bir tedavi yöntemi yoktur. Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler teşhis sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile belirtileri hafifletmek için tedavi uygulayabilirler. Yaşam alanlarındaki oda neminin dengelenmesi ve ılık duş ile boğaz ağrısı ve/veya öksürüğün hafiflemesine destek sağlanabilir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için faydalı olacaktır. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

Corona / Covid-19 (Korona) Virüsten Korunma İçin Neler Yapılabilir?

Henüz Corona / Covid-19 (Korona) virüs ailesine karşı koruma sağlayacak bir aşı bulunmamaktadır. MERS aşısı için deneme süreci devam etmektedir. Korunmak için basit önlemler oldukça faydalı olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü,

 • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
 • El hijyenine dikkat etmenin, sık aralıklarla elleri en az 20 saniye sabun ve su ile yıkamanın; sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmanın; özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra elleri mutlaka yıkamanın,
 • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
 • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının; kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın,
 • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
 • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin,
 • Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesinin, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılmasının, mümkünse tıbbi maske kullanılmasının önemli olduğunu belirtmiştir.
 • Corona / Covid-19 (Korona) Virüsler İnsandan İnsana Bulaşabilir mi?Virüs ailesi içinde yer alan bazı türleri insandan insana bulaşabilir. Genellikle enfekte olmuş bir kişi ile yakın temastan sonra; evde, iş yerinden ve/veya kalabalık insan gruplarının bulunduğu alanlarda bulaşma oranı oldukça artabilir.Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Tedavisinde Yeni Bir Yöntem ve/veya İlaç Var Mı?Novel Coronavirüsün / Covid-19 (Korona) neden olduğu hastalık için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Bununla birlikte belirtilerin çoğu tedavi edilebilir. Hastanın klinik durumu uygulanacak tedaviyi belirlemektedir. Ayrıca enfekte olmuş kişiler için destekleyici bakım oldukça etkili olabilir.

  Kendimi Korumak İçin Ne Yapabilirim?

  Hastalığa yakalanmayı ve bulaşmasını önlemek için en önemlisi el hijyeni, kalabalık ortamlarda maske kullanmak ve öksürme, hapşırma gibi solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmaktır. Güvenli gıda kullanımı da göz önünde bulundurulmalı, et, yumurta gibi hayvansal gıdalar iyice temizlenmeli ve iyice pişirilmelidir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

nefret nefret
0
nefret
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
mutlu mutlu
0
mutlu
eksantrik eksantrik
0
eksantrik
aşk aşk
0
aşk
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
zafer zafer
1
zafer
cans

Acemi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı