Hislerimizin Ritimlerdeki İzdüşümüdür ROCK’N ROLL!

Rock and roll 1950'lerin Amerika'sında ortaya çıkmış; gospel, caz, boogie woogie ve rhythm and blues'dan etkilenmiş bir müzik türüdür


0

1950’lerin Rock sanatçıları, Sam Phillips, Jackie Brenston (“Rocket 88” adlı albümüyle), Bill Haley, Elvis Presley, Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Gene Vincent ve diğerleridir.

İngiliz rock’ının 1960’larda gelişmesiyle “rock müzik” tanımı yaygınlaşmıştır. “İngiliz Fethi” olarak adlandırılan bir akımla, bu müzik tarzı tekrar Amerika’da yayıldı ve hatırı sayılır bir etkiyle uluslararası bir fenomen haline geldi. Rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.

1970 dönemine kadar ortaya çıkan Rock müzik sanatçılarından bazıları şunlardır:Aerosmith, The Rolling Stones, The Animals, Pink Floyd, The Yardbirds, Black Sabbath , The Who, The Pretty Things, Queen, Deep Purple, Led Zeppelin, Bob Dylan, The Doors, The Byrds, Steve Harly ,The Beatles ve diğerleridir.

1980 dönemi, Rock müziğin önemli bir dönemidir. Sözler ve müzik gitgide sertleşmeye başlar.

Hard rock’tan sonra, müzik ve sözler tamamen sertleşmeye başlar ve ortaya heavy metal çıkar. 1980 sonrası rock müzik sanatçıları, Sex Pistols, Metallica, Nirvana, The Clash,The Damned, Black Flag, Bad Brains, Twisted Sister, Mötley Crüe Muse, Green Day, The Killers, Guns N’ Roses, Slayer, Manowar, King Diamond ve diğerleridir.

  • Led Zeppelin

İngiliz Rock grubu. Rolling Stone dergisi tarafından “rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri” olarak tanımlanmıştır. Grup, Deep Purple ve Black Sabbath ile birlikte Hard Rock ve Heavy Metal’in öncülerinden sayılıyor. Led Zeppelin, gitarda Jimmy Page, davulda John Bonham, bas gitarda John Paul Jones ve vokalist Robert Plant tarafından dört kişilik bir grup olarak kurulmuştur.

Grubun bugüne kadar 111 milyonu Amerika’da ve dünya genelinde 300 milyonun üzerinde albüm satışı vardır. Amerika listelerinde Led Zeppelin The Beatles’dan sonra ikinci sıradadır.

  • Queen

1970 yılında kurulmuş ve tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satmış İngiliz rock grubu.
Brian May, Roger Taylor ve Freddie Mercury tarafından Londra’da kurulmuştur. Stadyum rock, hard rock, heavy metal ve opera rock gibi alternatif müzik türlerine büyük katkıda bulunmuştur.

Queen, Britanya listelerinde en uzun süre kalan müzik grubu olma özelliğini de taşımaktadır. Grubun 1981’de yayınlanan ilk derleme albümü Greatest Hits, 25 milyondan fazla kopya ile Britanya’da tüm zamanların en çok satan albümü olma özelliğini taşır.

  • The Beatles

The Beatles Birleşik Krallığın Liverpool kentinde kurulmuş 60’lı yılların popüler müzik grubudur. Grup hem sanatsal, hem ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Müzikten tutun modaya kadar geniş bir yelpazede bugünkü gelişime katkıları çok büyüktür.

Grup, birçok satış rekoru kırmıştır ve 50’den fazla şarkısıyla üstün bir liste başarısı göstermiştir. Özellikle ABD’de büyük başarıya ulaşmış “ilk” İngiliz grup olma özelliğini taşır.

  • Pink Floyd

Pink Floyd, İngiliz progressive/psychedelic rock müzik grubu. Felsefi şarkı sözleri, yenilikçi albüm kapakları, etkileyici sahne şovları ile Pink Floyd dünya çapında başarıya ulaşmıştır.

1965’te gitar ve vokalde Syd Barrett, davulda Nick Mason, basta ve vokalde Roger Waters, klavye ve vokalde Richard Wright adlı üniversite öğrencilere tarafından kuruldu. The Dark Side of t he Moon ve The Wall tüm zamanların en çok satan albümlerindendir. 
Grubun simgesi haline gelmiş Dark side of the Moon, tüm zamanların en uzun süre zirvede kalan albümü olarak tarihe altın harflerle kazınmıştır. Grup, 2013 yılı itibariyle 75 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere dünya çapında 250 milyon albüm satmıştır.

  • Rush

Rush, 1974’te ilk kez piyasaya çıktığında, herkes onlara Led Zeppelin’in çakması gözüyle baktı. 

Dünya çapında 40 milyondan fazla albüm satışı, sayısı kapalı gişe tur, Hollywood yıldızlar duvarında bir yer ile dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biridir.

  • Rolling Stones

60’ların sonunda Rolling Stones, dünyanın en iyi rock grubu ünvanına göz dikti. İstediklerini aldılar ve bir süre bu ünvanı sakladılar da.

Beatles daha popüler ve yenilikler getiren kültürel bir fenomendi. Led Zeppelin çok daha fazla sattı ama taşradan gelen daha iyi bir rock’n roll grubu hiç olmadı.. Hiç bir rock yıldızı Keith Richards kadar uyuşturucu kulllanıp sansasyon olmadı, hiç bir rock yıldızı efsanevi playboy Mick Jagger kadar olamadı.

  • Metallica

35 yıl önce İngiliz yazar Xavier Russell cesurca şunları söyledi: “Dünya Metallica için hazır. Heavy metalin gerçek geleceği burada yatıyor. ” Ama çok az kişi ona inandı. Şimdi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biri olan Metallica, başlangıçta bir şaka olarak anıldı.

1980’lerin en uç ve etkili undreground rock fenomeni olan thrash metalin öncüleri olan Metallica, gelecek nesiller boyunca tüm heavy metal dokusunu değiştirdi. Dahası, tüm gerçek yenilikçiler gibi, yarattıkları sahneyi aşan ilk kişiler onlardı. 1991’deki Metallica, hızla büyüyerek, dünyanın en büyük gruplarından biri oldu.

  • AC/DC

Angus ve Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında Sidney’de kurulmuş Avustralyalı hard rock grubudur. Her ne kadar grup hard rock ve heavy metal müziğin öncülerinden kabul edilse de, grup üyeleri yaptıkları müziği rock and roll olarak adlandırmaktadır.

AC/DC bugüne kadar 69 milyonu ABD’de olmak üzere, dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmıştır. Grup 2010 yılında gerçekleştirdiği Dünya turnesi Black Ice Tour ile 177 milyon dolar (yaklaşık 275 milyon TL) gelir elde ederek 2010 yılının bilet gelirlerinden en fazla kazanan ikinci isim olmuştur.

  • Iron Maiden

Iron Maiden, 90 milyondan fazla albüm satışı, 63 ülkede 2000’den fazla canlı performans, on milyonlarca hayran ve 16 stüdyo albümü ile tüm zamanların en etkili ve saygı duyulan rock gruplarından biri olmuştur.

Üyeleri:  Steve Harris, Dave Murray, Adrian Smith, Bruce Dickinson, Nicko McBrain, Janick Gers, Michael Kenney
Eski üyeler: Paul Day, Dennis Wilcock, Doug Sampson, Paul Di’Anno, Clive Burr, Dennis Stratton, Blaze Bayley


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

nefret nefret
0
nefret
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
mutlu mutlu
0
mutlu
eksantrik eksantrik
0
eksantrik
aşk aşk
0
aşk
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
zafer zafer
0
zafer
cans

Acemi

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı