Joker,Heath Ledger ile Alakalı Bilmediğiniz 10 Gerçek


0
giphy-1.gif

Joker, çoğu zaman Batman’ in en büyük düşmanı olarak tanımlanan, şüphesiz ki çizgi roman tarihindeki en psikopat kötülerden birisidir.Palyaçalor Prensimizi, bir tanıtalım, hakkında az bilinenleri derleyelim.

Batman efsanesinin baş kötüsü olan, sadist şakalarıyla dinleyenlerini dehşete düşüren Joker, ilk olarak 25 Nisan 1940’ta ortaya çıktı. Çıktığı ilk dönemde tam bir organize suç dehası olan Joker, 1950’lerde çizgi roman endüstrisinin fırtınalı bir dönem geçirip düşüşe geçmesinin ardından, sahip olduğu karanlık havayı bırakıp, eşek şakaları yapan bir palyaçoya dönüştü.

Hayat verdiği ”Joker” karakteri ile muazzam bir iş yapan usta oyuncunun bu role nasıl hazırlandığından tutun, kamera arkasında neler yaşadığına kadar olan bilgileri bulabileceğiniz bir içerik derledik sizler için.

Erken veda etti hayata Heath Ledger. Keşke daha birçok rolde izleyebilseydik kendisini.

 

1. Heath Ledger ”Joker” rolüne hazırlanırken kendisini 6 haftalığına bir otel odasına kapatmış.

 

Bunu yapmak zorunda mıydı? Değildi tabii ki de. Kimsenin kendisinden böyle bir isteği olmamıştı. Ne yönetmenin, ne senaristin, ne de yapımcının… Ancak kendisi çok farklı bir iş çıkarmayı baştan kafasına koymuş anlaşılan

 

2. Heath Ledger’a filmde canlandırması için teklif edilen ilk rol ”Joker” değilmiş.

Heath Ledger’a oynaması için teklif edilen ilk rol ”Batman” rolüymüş.😁 Tabii bu teklif edilen rol ”Batman: Kara Şovalye” filmi için değil. Üçlemenin ilk filmi olan ”Batman: Başlıyor” içinmiş doğal olarak.

 

3. Heath Ledger’ın karaktere daha iyi hazırlanması için Nolan kendisine Kubrick’in kült filmi ”Otomatik Portakal” filmini bol bol izlemesini tavsiye etmiş.

 

Heath Ledger bu filme hazırlanırken bildiğimiz bir role hazırlanma döneminden geçmemiş. Karakterin özellikleri ve yaratılması aşamasında da önemli görevler üstlenmiş. Ayrıca, Nolan ”Otomatik Portakal” filmini defalarca izleme tavsiyesinden başka tavsiyelerde de bulunmuş

 

 

4. ”Joker” karakterinin yüzündeki yara izi ilk başta şu an gördüğünüz şekilde tasarlanmamış.

 

Filmdeki bütün karakterlerin makyajından sorumlu olan makyaj sanatçısı John Caglione Jr., çok uğraş vermesine rağmen ”Joker”in makyajı uzun süre içine sinmemiş ve tekrar tekrar yenisini yapmak için uğraşmış. Daha sonra Ledger ve Nolan’ın tavsiyesi üzerine Francis Bacon’un resimlerinden yola çıkılarak makyajın son hali verilmiş. El birliği ile unutulmaz bir makyaja imza atan usta makyaj sanatçısı, Oscar’da ”en iyi makyaj ve saç tasarımı” ödülüne layık görülmüş.

 

 

 

5. Heath Ledger’ın isteği üzerine, ilk başta düz bir çizgi şekilde düşünülen ”Joker”in yara izi, daha kıvrımlı ve neredeyse gözlerine değecek şekilde tasarlanmış.

Usta oyuncu hayatının rolü için gerçekten de büyük emek vermiş değil mi? Karakterin her detayı ile ayrı ayrı ilgilenen bir oyuncudan bahsediyoruz. Bunların hiçbiri hakkında bir yorum da yapmayabilirdi; fakat o her detayı ile ilgilenmeyi seçmiş. Özellikle ”Joker”in makyajı üzerine oldukça kafa yoran Ledger, makyajda kullanılan renklerden yaranın boyutuna kadar her şeye karışmış. İyi ki de karışmış ama, bütün detayları ile harika bir tip olmuş sonucunda.

 

6.Usta oyuncu filmin birçok sahnesinde doğaçlama tekniğini kullanmış.

Aslında, bugüne kadar böyle bir şeyi duymamış olmamıza rağmen bunu tahmin ediyorduk. Çünkü film dikkatli izlendiği zaman, özellikle bazı sahnelerde Ledger’daki samimiyet ve doğallık biz seyircilere kadar ulaşıyor. Örneğin; filmi izleyenler mutlaka hatırlayacaktır, ”Joker” hapiste olduğu esnada, ”Gordon”un aldığı terfi haberini duyar ve bir anda alkışlamaya başlar. İşte bu sahne normalde senaryoda yokmuş. Tamamen doğaçlama olan bu hareket çok da güzel olmuş, cuk diye oturmuş sahneye.

 

 

7. Filmde Ledger hastane sahnesinde kızına bir göndermede bulunmuş.

Hatırlayacağınız gibi filmdeki en acayip sahnelerden biriydi hastane sahnesi. ”Harvey Dent”in yattığı hastaneye kaçak bir şekilde hemşire kostümü ile giren ”Joker”in hemşire kıyafetinin isim kısmında ”Matilda” yazdığını fark etmişsinizdir belki. Matilda Ledger’ın kızının adı ve Matilda şu an 11 yaşında. Ledger vefat ettiğinde ise henüz 2 yaşındaymış.

8.Heath Ledger’ın ölümü bir intihar sonucu değil, kaza sonucu gerçekleşmiş.

Usta oyuncunun ölümünden sonra hakkında birçok dedikodu ortaya atıldı; fakat hiçbiri kanıtlanamadı. Bu iddialar genelde Heath Ledger’ın oynadığı ”Joker” rolü yüzünden öldüğü ile alakalıydı. Hatta Jack Nicholson’ın konu ile alakalı bir açıklaması var. Çok defa Ledger’a bu karakteri canlandırmaması gerektiğini telkin etmiş ve rolü kabul etmemesi uyarısında bulunmuş. Bildiğiniz üzere Jack Nicholson da Heath Ledger’dan önceki ”Joker” karakterini canlandıran isim. Karakterin etkisinden kolay kolay çıkılmadığını ve insanda kötü bir etki bıraktığını dillendiren Nicholson’ın uyarılarına rağmen Ledger rolü kabul etmiş. Tabii bu haber basına düştükten sonra insanlar Ledger’ın ”Joker” rolü yüzüden öldüğünü düşündüler. Ancak gerçek öyle değilmiş. Rolden önce de düzenli olarak kullandığı ilaçlarını yanlış bir şekilde kullanınca vefatı gerçekleşmiş.

9.Yönetmen Nolan filmini, film kurgu aşamasındayken vefat eden Ledger’a ithaf etmiş.

 

Efsane bir oyunculuk ortaya çıkaracaksın ama filmi izleyemeden vefat edeceksin… Berbat bir durum. Belki de ondan fazla izlemek isteyen yoktu bu filmi. Yönetmen Nolan da bu durumu biliyor olacak ki film kurgu aşamasındayken vefat eden Ledger için filmin gösterime gireceği tarihte hiçbir değişiklik yaptırmadı ve her zamankinden daha fazla çalışarak filmi daha önceden açıklanan gösterim tarihine kadar yetiştirdi. Yaşadığı bütün üzüntüye rağmen, Ledger’ın ölümünden sonra ailesine ve sevenlerine verilecek en güzel hediyenin bu olduğuna inandı. Filmi de bu doğrultuda usta oyuncuya adadı.

10.Ledger ölümünden sonra Oscar kazanan iki aktörden biri durumunda.

2009 yılında kazandığı ”en iyi yardımcı erkek oyuncu” Oscar ödülü ile vefat ettikten sonra bu ödülü kazanan ikinci oyuncu oldu. Efsanevi ”Joker” oyunculuğu ile bu ödüle layık görülen Heath Ledger’dan önce en son böyle bir olay 1977 yılında yaşanmıştı. ”Network” filmindeki oyunculuğu ile Peter Finch, ölümünden sonra Oscar kazanan ilk ve tek oyuncu konumundaydı.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

nefret nefret
0
nefret
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
mutlu mutlu
0
mutlu
eksantrik eksantrik
0
eksantrik
aşk aşk
0
aşk
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
zafer zafer
0
zafer
cans

Acemi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı