Seyit Onbaşı kimdir?

18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın hayatı hakkında merak edilenler.


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, yurdun dört bir yanında coşkulu bir şekilde kutlanırken bu zaferin kahramanlarından olan Seyit Onbaşı da unutulmuyor. Çanakkale Savaşları sırasında 276 kg’lık top mermisini tek başına kaldıran ve İngiliz zırhlısı Ocean’ın batmasını sağlayan Seyit Ali Çabuk, bu hareketiyle tarihin seyrini değiştiren kahramanlar arasında yer aldı. Bu bağlamda, ‘Seyit Onbaşı kimdir?’ sorusu da arama motorları üzerinden yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte, Seyit Onbaşı’nın hayatı hakkında merak edilen o detaylar…

Giriş Tarihi: 18.3.2019  07:39Güncelleme Tarihi: 18.3.2019  09:24ABONE OL

Seyit Onbaşı kimdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın hayatı hakkında merak edilenler

18 Mart Çanakkale Zaferi, içerisinde de binlerce yaşanmışlık barındırmaktadır. Bunlardan birisi de hiç şüphesiz Seyit Ali Çabuk’undur. Onbaşı Seyit olarak da bilinen bu isim, savaşın seyrini değiştiren önemli karakterlerden birisidir. Yaklaşık 276 kilogramlık top mermisini taşıyan ve bununla İngiliz zırhlısına büyük bir hasar vererek batmasını sağlayan Seyit Onbaşı, bu hareketiyle büyük ün sağladı. Her Çanakkale Zaferi’nde de şehitler için dualar okunurken, savaşın gidişatını değiştiren kahramanlar için de minnet duyulur. İşte, bu isimlerden birisi olan Seyit Onbaşı’nın hayat hikayesi ve hakkında merak edilenler…

SEYİT ONBAŞI KİMDİR? İŞTE HAYATI

Kocaseyit bilinen bir diğer adıyla Seyit Onbaşı, 1889 yılında Havran ilçesinin Çamlık(eski adı Manastır’dır) Köyü’nde dünyaya geldi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

YÜZLERCE KİLOLUK TOP MERMİSİNİ TEK BAŞINA SIRTLADI

Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean” da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona “onbaşılık” unvanını verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

 

umarım faydam dokunmuştur teşekkürler.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

nefret nefret
0
nefret
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
mutlu mutlu
0
mutlu
eksantrik eksantrik
0
eksantrik
aşk aşk
0
aşk
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
zafer zafer
0
zafer
38ozbey

Acemi

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Asıl adı Seyit Ali Çabuk’dur. Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine’ydi.

  2. Çanakkale, adı bilinen ya d bilinmeyen binlerce kahramanın hikayeleriyle dolu. Hepsinin ruhu şad olsun. O neslin torunu olmaktan gurur duyuyorum.

  3. Oncelikle ben seit onbasini tanimiyordum ve simdi taniyorum vayy.net sayesinde birsuru bilgiye kolayca erişebilirsiniz hemde ucersiz bir şekilde

  4. Seyit Onbaşı Bizim kahramanımız bunu söylemek istedim.bu site güvenilir ve faydalı bilgiler içeriyor.ben bu tarz bilgilere burdan bakıyorum.herkese tavsiye ediyorum.

  5. Bubsite çok güvenilir.verdikleri bilgiler doğru ve gerçek.bu tarz bilgileri burdan alıştırmanızı tavsiye ediyorum.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı