Taekwando

Taekwando nedir ?


0

Taekwondo, Kore kökenli bir Uzak Doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 1400 yıllık bir geçmişe sahip olan Taekwondo, birbirinden ayrı iki sistem olan “Ayak Sistemi” ile “Yumruk Metodu”nun birleşmesiyle oluşmuştur. Tae, “tekme” veya “ayakla yapılan vuruş”; kwon, “yumruk” veya “elle yapılan vuruş”; do, “iyilik, doğruluk, fazilete giden yol” anlamına gelmektedir. Taekwondo’nun kelime anlamı; el ve ayak yoludur.

taekwondo

Peki Taekwondo hayatınızı nasıl değiştirebilir? Kişiye katabileceği en iyi özellik özgüvendir. Bu özgüven birilerine saldırmak veya ukalalık yapmanın aksine hayatta daha sakin olmayı ve olaylar karşısında sağlam durmayı sağlar. Böylelikle kişi çevresinde ailesi ve arkadaşları tarafından takdir edilebilecek bir konuma sahip olur.

İkinci olarak disiplin. Disiplin, hayatımızdaki en önemli unsurlardan biri. Disiplin bizi başarıya götüren yolda en büyük rolü oynayanların arasında yer alır ve Taekwondo size bunu fazlasıyla katar. Nasıl mı? Antrenmanlara düzenli katılım, hareketleri aksatmadan çalışmak, yeni hareketler öğrenmek için sabırsızlıkla yeni antrenmanı beklemek ve ona tam vaktinde gitmek.

Taekwondo’ya başlamak için illa zorba bir çocuktan dayak mı yemiş olmanız lazım? Hayır tabiiki de. Filmlerdeki dövüş sahnelerine özenip öyle de heveslenebilirsiniz. Şahsen ben öyle başladım ve 8 yıl devam ettirdim, hala da ediyorum. Eğer herhangi bir dövüş sporuna başlamayı düşünüyorsanız ve hangisi bana en fazla katkıyı sağlar, hangisinde kendimi en iyi savunurum diyorsanız gelin Taekwondo’nun detaylarına inelim.

Taekwondo’da ayaklar ellere göre daha çok kullanılır. Amaç, ne tamamen savunma ne de atak yapmaktır. Savunmayı yaptıktan sonra en hızlı şekilde atak yapabilirsiniz veya savunmaya bile gerek kalmadan hızla atak yapıp karşı tarafı etkisiz hale getirebilirsiniz. Tamamen savunma ve atağı bu derece eşit içinde barındıran nadir sporlardan biridir Taekwondo.

taekwondo yararları

Teknikler ise kişinin seçimleriyle şekillenir. Kalıplaşmış teknikler bulunur Taekwondo’da ama bu teknikleri kendi kafanızda kurduğunuz sırayla uygulayıp kendi stilinizi yaratabilirsiniz, Tekken veya Mortal Kombat’taki kombolar misali. Hatta antrenmanda yaptığınız hareketlerle fiziksel açıdan dayanıklı, güçlü ve güzel bir görünüşe sahip olursunuz.

Taekwondo’da nasıl kuşak atlanır ve hangi kuşaktan sonra profesyonelliğe adım atılır? Önce kuşaklardan bahsedelim. En düşük kuşaktan en yükseğe doğru sıralama şu şekildedir: Beyaz, beyaz-sarı, sarı, sarı-yeşil, yeşil, yeşil-mavi, mavi, mavi-kırmızı, kırmızı, kırmızı-siyah, siyah. Her 4 ayda bir kuşak imtihanı yapılır ve eğer sınavda başarılı olunursa bir üst kuşağa geçmeye hak kazanılır. Beyaz-sarı kuşağa pek rastlanmaz, çoğunlukla ilerleme şöyledir: beyaz, sarı, yeşil, yeşil-mavi… Yeşile geldikten sonra yarım yarım atlanmaya başlanır. Bu da demek oluyor ki Taekwondo’yu severek yapan bir kişi 3 yılda siyah kuşağa ulaşabilir ve siyah olduktan sonra da ilerleyiş 1.Dan 2.Dan şeklinde devam eder. Kırmızı kuşağa gelindikten sonra artık profesyonellik başlar ve kırmızı-siyah olduktan sonra turnuvalara katılmaya hak kazanılır.

taekwondo kuşak bilgileri

Taekwondo’ya başladıysanız ve aradan 2 yıl geçmişse hayatınızda güzel bir adım atmışsınız demektir. Bu güzel adım; kendine güvenen, disiplinli, düzgün bir vücuda sahip, çevik, zeki, en önemlisi ahlaklı bir birey haline geldiğinizi veya gelmekte olduğunuzu gösterir.

İçerik Ekle
ya da
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısını veya ekleme kodunu yapıştırın.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

nefret nefret
1
nefret
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
başarısız başarısız
0
başarısız
mutlu mutlu
0
mutlu
eksantrik eksantrik
0
eksantrik
aşk aşk
0
aşk
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
zafer zafer
0
zafer
38ozbey

Acemi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı